بحث پیرامون بلاک چین فاکتوم (Factom):

بلاک چینِ فاکتوم (Factom):

بلاک چینِ فاکتوم (Factom) یک ابزار قدرتمند است که به تکنولوژی بلاک چین در مقیاس صنعت کمک می کند. فاکتوم متفاوت از بلاک چین های عمومی است، و دارای ویژگی های منحصر به فردی است که آن را برای جریان انتقال اطلاعات و سیستم امنیتی ایده آل می سازد. البته بلاک چینِ فاکتوم (Factom) همچنین دارای یک شرکت به نام Factom Inc.  است. که این شرکت سرپرستی توسعه و ساخت ابزار و محصولات در بالاترین سطح پروتکل را بر عهده دارد.

نرم افزار فاکتوم (Factom) در سیستم هایی که حاکمیت و امنیت مردم و اشیا را تامین می کنند، ساخته شده است. آن ها اقدام به یکپارچه سازی و ایجاد ارتباط میان سایر بلاک چین ها و خود تکنولوژی بلاک چین می کنند. ایجاد ارتباط میان میان بلاک چین ها امنیت فاکتوم (Factom) را افزایش داده است و باعث سازگاری با سایر بلاک چین ها شده است.

اهمیت اعتماد:

بلاک چین در هسته خود همکاری میان نهادهای مختلف و در واقع همکاری بدون نیاز به اعتماد به فرآیند کسب و کار یکدیگر و امنیت اطلاعات میسر می سازد. از نظر تاریخی، این اتفاق قبلا توسط دلال های معتبر و احزاب صنعتی انجام می شد که عموما هزینه های بسیار بالایی را در بر داشت. بلاک چین ها اعتماد به شبکه ای از اشخاص ثالث بی رحم را به ریاضی تغییر دادند.

شرکت Factom، شرکتی است که نرم افزار بلاک چین با دسترسی سطح بالای بلاک چین فاکتوم (Factom) می سازد. نرم افزار ثبت اطلاعات فاکتوم (Factom) در سطح بالا با انتشار داده های رمزنگاری شده یا اثر انگشت های منحصر به فرد رمزنگاری شده از آن داده به بلاک چین  فاکتوم (Factom) کار می کند (در شکل زیر این موضوع به تصویر کشیده شده است). اقدام های اضافی برای ایمن سازی شبکه صورت می گیرد، یک هش برای کلیه شبکه بلاک چین فاکتوم (Factom) در بازه های زمانی ۱۰ دقیقه چندین برابر بقیه بلاک چین های عمومی انتشار می یابد.

 

مفهوم پروتکل به عنوان یک بیانیه در سال ۲۰۱۴ برای بررسی مسائل مربوط به مقیاس پذیری بیت کوین معرفی گردید. به محض اینکه برنامه های غیر متمرکز شروع به تامین امنیت خود را در بیت کوین کردند، معلوم شد که وارد کردن داده ها به بلاک چین بیت کوین در مقیاس فوق العاده گران خواهد بود، و بیت کوین نمی تواند حجم معاملات بالا رسیدگی کند. به صورت تمثیلی می توان گفت: هیچ راهی برای برای دریافت ۱۰ کیلیو اطلاعات در کیسه بیت کوین ۵ کیلویی وجود ندارد.

پروتکل فاکتوم (Factom) طراحی شد برای نشان دادن محدودیت قیمت و حجم در سایر بلاک چین ها شکل گرفت. هدف اصلی این بود که داده ها و سیستم ها را ایمن نگه داریم.  به دلیل این هدف، فاکتوم (Factom) را اغلب به عنوان موتور انتشاری توصیف می کنند. این ویژگی به کاربران اجازه می دهد که با هزینه پایین اقدام به نوشتن داده ها در دفتر کل کنند. این ورودی ها به ۱۰ کیلوبایت محدود می شود و هزینه ثابت دارند که ارزان تر است و ظرفیت بیشتری برای حجم معاملات دارند.

یک مفهوم مهم که نیاز به توجه زیادی دارد این است که فاکتوم (Factom) از لایه ها و زنجیره ها ساخته شده است. لایه ها موظف هستند که اطلاعات را استاندارد نگه دارند. آن ها برای اثبات رمز نگاری از درخت مرکل استفاده می کنند تا اطمینان حاصل کنند که داده ها در فاکتوم (Factom)  منتشر شده است. اثبات رمزنگاری از طریق ریشه مرکل انجام می شود (یک عبارت که شامل ۳۲ کاراکتر است که می توان معرف کلیت درخت و یا اطلاعات منفرد باشد.). اثبات رمز نگاری پس از طی پروسه از طریق بلاگ چین های عمومی از قبیل اتریوم منتشر می شود. این پروسه امنیت بی نظیری را برای شما تامین می کند که سایر بلاک چین ها از تامین چنین سطحی از امنیت عاجز هستند.

مسائل فنی:

درخت مرکل یک درخت ریاضی است که از هش های جفت داده ها و در ادامه جفت کردن و هش کردن نتایج شکل گرفته است، که به عنوان ریشه مرکل نیز شناخته می شود. این اثبات رمز گذاری نام خود را وام دار رافائل مرکل بنیان گذار آن در سال ۱۹۷۹ است.

دسته بندی اطلاعات از طریق زنجیره ها از طریق مقیاس پذیری میسر است. زنجیرها به درخواست ها اجازه می دهند که صرفا اطلاعاتی از بلاک چینِ Factom را که به آن علاقخ مند هستند نگه دارند، بدون آن که نیازی به دانلود همه اطلاعات باشد. شیوه کار آن ها بسیار آسان است: شما می توانید اطلاعات خود را بدون نیاز به نیاز به فاکتوم (Factom) در زنجیره ای که از قبل وجود داشته منتشر کنید یا اینکه زنجیره تازه ای ایجاد کنید. سپس شناسه زنجیره در آیتم های بعدی مورد استفاده قرار می گیرد که به عنوان راهی برای ردیابی اطلاعاتی که مورد توجه شما قرار می گیرد، استفاده می شود.