در این نوشته به بحث پیرامون انتشار در بستر فاکتوم (Factom)  می پردازیم. فاکتوم (Factom) توسط یک سری از توسعه دهندگان برای توسعه دهندگان ساخته شده است. انتشار در بستر فاکتوم با استفاده از ترمینال خود و دانلود نرم افزار خاص به هر دو از کیف پول خود و ورود به شبکه استفاده می شود. تیم فاکتوم (Factom) در ابتدا برای ایجاد یک سیستم قوی تلاش کرده است. آنها مستنداتی دارند که شما را از طریق این فرایند و یک مخزن GitHub با تمام نرم افزارهای کد باز (اپن سورس) خود برای بررسی و حتی کمک به شما راه اندازی خواهد کرد. تلاش برای ایجاد فاکتوم (Factom) به صورت فردی راحت تر بوده است، اما دسترسی افراد هنوز هم تا حدی دور از دسترس است.

نکته:

اپلیکیشن محبوب ما که توسط تعدادی از طرفداران فاکتوم (Factom) طراحی شده است FreeFactomizer نام دارد. این اپلیکیشن بسیار ساده است برای استفاده و اجازه می دهد تا شما را به بررسی قابلیت های اصلی فاکتوم (Factom) بدون اینکه یک توسعه دهنده باشید. این اپلیکیشن هنگام ورود یک متن داخل یک باکس یا آپلود یک فایل یک هش از اطلاعات ایجاد می کند. سپس هش های دیگر اسناد ارسال شده توسط بازدیدکنندگان دیگر را جمع آوری می کند. هر ده دقیقه، همه این هش ها را به یک ورودی در جعبه فاکتوم (Factom) ترکیب می کند. این اپلیکیشن یک اثبات ساده از وجود دارد.

به خاطر داشته باشید:

Freefactorize یک سرویس رایگان است که توسط افراد راه اندازی شده است. عرضه این سرویس برای مدیران آن هزینه بر است و ممکن است در آینده با افزایش هزینه ها این سرویس در دسترس نباشد. هیچگونه تضمینی (از هر نوعی) برای سرمایه گذاری زمانی یا مادی در این سرویس از طرف وجود ندارد.

برای استفاده از FreeFactorime مراحل زیر را دنبال کنید.

  1. به وبسایت freefactomize.com مراجعه کنید.
  2. سندی را جهت هش شدن آپلود کنید.

از یک سند بی اهمیت استفاده کنید -یکی که حاوی اطلاعات حساس و مهم نیست- زیرا این سرویس غیرقانونی یا امن نیستند.

  1. بر روی گزینه «Factomize the File Signeture» کلیک کنید.

به شما یک برآورد زمانی داده می شود که چقدر طول می کشد تا فایل به Factom اضافه شود.

  1. صبر کنید تا فایلتان به Factom اضافه شود.

حداقل ۱۰ دقیقه طول می کشد تا پرونده شما با اسناد و اطلاعات دیگر همراه شود. هنگامی که این فرآیند کامل می شود، FreeFactomizer یک پیوند به Factom Explore شما را فراهم می کند.

  1. ورودی ها را با استفاده از Factom Explore بررسی کنید. Factom Explorer یک ابزار جستجو برای پایگاه داده Factom است که به شما اجازه می دهد تا مطالب را جستجو کنید.

راه حل دیگری برای بررسی این موضوع تلاش برای آپلود مجدد همان سند است. اگرکه قبلا این سند در Factom ثبت شده باشد با این پیام مواجه خواهید شد: «Signature already registered.».

تبریک می گویم! شما اکنون یک اثر انگشت از داده را در فاکتوم (Factom) ذخیره کرده اید و قابلیت اصلی آن را بررسی کرده اید.

شفافیت در صنعت رهن مسکن

سرویس مدیریت اسناد بلاک چین، Factom Harmony اولین محصول تجاری این شرکت است. این محصول مناسب موسسات وام مسکن است، موسساتی که وام ها را برای مصرف کنندگان برای خانه ها صادر می کنند.

Factom Harmony (که در شکل زیر نشان داده شده است) با تبدیل سیستم های مختلف تصویربرداری که توسط بانک ها به کار می روند، به یک غرفه بلاک چین برای اسناد استفاده می شوند. Factom Harmony ایجاد می کند و مدیریت میکند ورودی ها را همزمان با اینککه وام در حال پردازش است. سپس یک رکورد از داده ها در فاکتوم (Factom) را ذخیره می کند، ابرداده ها را بصورت شفاف به اشتراک می گذارد و به اطلاعات محرمانه بین احزاب مورد اعتماد اشاره می کند.

به عبارت ساده تر Factom Harmony یک بروشور اطلاعات است که بر پایه سیستم تصویر سازی فعالیت میکند. این سیستم دارای پیشرفتی بسیار سریع و رادیکال نسبت به سیستم های موجود است، زیرا افرادی که در سال های بعد مشارکت می کنند، می توانند مطمئن باشند که پرونده هایی که به آنها داده شده، دقیقا کسانی هستند که وام گرفته اند. دیگر نیازی نیست که خریداران وام مسکن به موشکافی روابط مالی بین خودشان و وام دهندگان اقدام کنند.

پروژه فاکتوم (Factom) امیدوار است که برخی از هزینه هایی که در خصوص مونتاژ اسناد هفته است را حدف کرده و یا این هزینه های را به خد تخصیص دهد. بانک ها و دیگر موسسات در حال حاضر مقدار زیادی از زمان خود را صرف تضمین حصول حسابرسی می کنند و بررسی های رکورد تنها با استفاده از مجموعه صحیح سوابق و داده ها انجام می شود. این هزینه ها اغلب زمانی که چندین ذینفع به صورت همزمان اقدام به برقراری ارتباط با اسناد وام در منابع متنوع هماهنگ می کنند، کاهش می یابد.

امنیت اطلاعات در بلاک چین فاکتوم

Factom Harmony (که توضیحات آن در بخش قبل نوشته شد) توانایی ذخیره داده های خاص و اسناد مورد استفاده برای تصمیم گیری و انطباق را به یک بلاک چین دائمی می دهد، در حالی که بستر به اشتراک گذاری این داده ها با هر گروهی که به آن نیاز دارد، فراهم میکند. داده های ذخیره شده در این سیستم دارای تاریخچه واضح است. داده های گم شده نیز مشهود است. این پروژه برای سناریوهایی مانند حسابرسی، پرونده های قضایی، املاک و مستغلات، تجارت وام، اوراق بهادار و بررسی های نظارتی طراحی شده است.

محدودیت های هسته تکنولوژی، در طول دهه ای که منجر به سقوط بازار در سال ۲۰۰۸ شد، بر سرعت، توانایی، مدیریت چک لیست و جمع آوری سند متمرکز بود. این سیستم ها برای جمع آوری سوابق و داده های مربوطه به گونه ای طراحی شده اند که دائما شواهدی از تصمیم ها و اقدامات را حفظ می کند.

محیط نظارتی امروز، به کسب و کار هایی نیاز دارد که برای مستند سازی و نگهداری سوابق و داده های مربوط به هر تصمیم گیری سخت تر تلاش می کند. هر گونه ناکامی در مستند سازی این فرآیند اغلب به بدبینی منجر می شود.

چگونه هارمونی با تکنولوژی Factom کار می کند؟

تکنولوژی Factom از برهم نهاد تکنولوژی بلاک چین، امضاهای دیجیتالی و مجموعه ای از توابع رمزنگاری شکل گرفته است، که توسط موسسه ملی استاندارد و فناوری NIS ایجاد شده است. مجموعه ای از نقاط داده ها همراه با یک هدایتگر رمزنگاری در سایر بلاک چین ها حفظ می شود که کاربران را قادر می سازد تا داده ها و اسناد را برای استفاده در آینده حفظ کنند. این فرآیند، یک کاتالوگ الکترونیکی از فایل ها را ایجاد می کند که می توانند در هر زمان توسط گروه های مجاز به آن دسترسی پیدا کنند و اعتبار آن را تأیید کنند.

با استفاده از تابع رمزنگاری SHA-256 ، یک هش از هر سند داده ذحیره شده در بلاک چینِ Factom ایجاد می کند. هش باعث ایجاد رمزی می شود که ثابت می کند ککه این سند هرگز جایگزین نشده یا اینکه حذف نشده است.

به خاطر داشته باشید:

یک هش نوعی “اثر انگشت” برای مجموعه ای از داده ها است که محتوای فایل را بدون قرار گرفتن در معرض خطر نمایش می دهد.

علاوه بر این، Harmony مجموعه ای از کلید های نقاط متادیتا همراه با هش برای هر سند و فایل داده مرتبط با رکورد تولید و ذخیره می کند. درون اسناد فراداده و فایل های داده ها با استفاده از همان ابزار رمزنگاری مرتبط می شوند. این ابرداده ها همراه با هش های پرونده در بلاک چینِ Factom نوشته شده است.

استفاده از بلاک چین به عنوان یک شاهد عینی عمومی

Factom شاهدان بسیاری را برای داده هایی که امنیت دارند، ایجاد می کند. بلاک چین های آن در مقایسه با Bitcoin و Ethereum دارای مقیاس کوچکی است. سیستم Factom استخراج را به عنوان بخشی از سیستم اجماع دارا نمی باشد. در حال حاضر، سیستم حتی توکن های جدیدی نیز تولید نمی کند. هرچه بلاک چین بزرگ تر و غیر متمرکز تر باشد، امنیت آن در برابر حمله های موفقیت آمیز بیش تر است.

استخراج ارز دیجیتال راه حل رایجی است که اکثر بلاک چین های عمومی برای حفظ امنیتشان از آن بهره می گیرند. استخراج نقطه انگیزه پیوستن به شبکه می باشد.

فاکتوم (Factom) این مانع را با یک روش هوشمندانه که امنیت آن را تقویت می کند، برطرف می کند. داده هایی که در لنگر بلاک چینِ فاکتوم (Factom) قرار دارند را در جعبه بلاک چین Bitcoin و Ethereum قرار می دهد. این اقدام هر ده دقیقه از طریق هش کردن انجام می شود. آنها مجموعه ای کامل از داده را جمع می کنند و آن ها را هش می کنند تا تنها یک هش وجود داشته باشد که بتواند تمام بلاک چین فاکتوم (Factom) را نمایندگی کند.

 

 

در صورتی که تازه با فاکتوم آشنا شده اید توصیه میکنیم که مطالب قدیمی تر پیرامون فاکتوم را مطالعه کنید.

برای مطالعه اینجا کلیک کنید.