بیت کوین و مفهوم بلاکچین آن در ابتدا در پاییز ۲۰۰۸ به عنوان یک مقاله به چاپ رسید. در واقع تاریخچه بیت کوین به سال ۲۰۰۸ بر می گردد. بعد از آن در سال ۲۰۰۹ به عنوان نرم افزار منبع باز (open-source) منتشر شد. (شما میتوانید مقاله وایت پیپر (گزارش دقیق و جامع) آن را در اینجا بخوانید.)

در تاریخچه بیت کوین اولین قدم شناخت بنیان گذار آن است. کسی که اولین بار بیت کوین را در سال ۲۰۰۸ را معرفی کرد یک برنامه نویس ناشناس یا گروهی است که تحت نام «ساتوشی ناکاموتو» کار می کنند. ناکامتو تا سال ۲۰۱۰ با بسیاری از توسعه دهندگان منبع باز (open-source) در بیت کوین همکاری کرد. این فرد یا گروه کنترل را به توسعه دهندگان برجسته بیت کوین منتقل کرند. در متونی که به تاریخچه بیت کوین اشاره کرده اند، ادعاهای و نظریات زیادی مربوط به هویت ناکاموتو وجود دارد، اما هیچکدام از آنها تا به امروز تایید نشده است.

صرف نظر از مواردی که در بالا نوشته شد، آنچه که ناکاموتو ایجاد کرد، یک سیستم پرداخت غیرمعمول همتا به همتا به حساب می آید که کاربران را قادر می سازد تا بیت کوین را به طور مستقیم و بدون واسطه ارسال کنند. شبکه خود را از طریق تأیید معاملات و اطمینان از این که هیچ کس سعی در تقلب ندارد به عنوان واسطه عمل می کند.

نقش بلاکچین در تاریخچه بیت کوین:

هدف ناکاموتو بستن حفره بزرگ در اعتماد دیجیتال بود، و مفهوم بلاکچین پاسخ او بود. بلاکچین مشکل عمومی بیزانس را حل می کند، که مشکل اصلی انسان است، به ویژه در حوزه آنلاین. این مشکل عبارتند از: چگونه به اطلاعاتی که دریافت کرده اید اعتماد می کنید؟ چگونه به اشاخصی که این طالاعات را به شما داده اند اعتماد می کنید؟ چگونه اعتماد حاصل کنیم که منافع شخصی، شخص ثالث در معامله و اطلاعات مخرب شما در معملات فریب نداده اند؟

بسیاری از علاقه مندان بیت کوین معتقدند که فناوری بلاکچین قطعه گمشده است که به جوامع اجازه می دهد تا کاملا آنلاین عمل کنند. زیرا اطلاعات مربوطه را در یک بستر عمومی نگه می دارد، که قابل حذف نیست و همیشه می تواند به آن مراجع کرد و آن را مرجع قرار داد.

بلاکچین ها بسیاری از فن آوری های قدیمی را که جامعه برای هزاران سال از آن ها استفاده می کردند، با شیوه ای جدید مورد استفاده قرار داد. به عنوان مثال، دو مفهوم رمزنگاری (cryptography) و پرداخت (payment) ادغام می شوند و مفهوم ارز دیجیال (cryptocurrency) شکل می گیرد. رمزنگاری هنر ارتباطات امن زیر نظر شخص سوم (که مورد اعتماد طرفین می باشد) است. پرداختی از طریق نشانه ای (این نشانه می تواند کالا یا پول یا طلا و هر چیز دیگر باشد) که ارزش ها را نشان می دهد چیزی است که انسان برای مدت زمان بسیار طولانی انجام داده است، اما زمانی که این مفاهیم با هم ادغام شدند باعث می شود چیزی کاملا جدید شکل بگیرد. ارز دیجیتال (Cryptocurrency) به شما این امکان را می دهد تا مفهوم پول را بفهمید و آن را آنلاین با توانایی خرید به صورت ایمن از طریق یک توکن (توکن یا Token نماینده یک دارایی تایید شده است) خریداری کنید.

بلاکچین ها همچنین از هش کردن ( هش کردن یا hashing شامل تبدیل داده ها با هر اندازه به مقادیر کوتاه و با طول ثابت است.) بهره می برند. هش کردن (hashing) همچنین از یک تکنولوژی قدیمی دیگری را به نام درخت مرکل (Merkle trees) بره می برد، که هش های زیادی و یک هش را به آنها فشار می دهد، نیز در بر می گیرد، در حالیکه هنوز قادر به اثبات هر قطعه ای از اطلاعات است که به طور جداگانه هش شده اند. (برای درک بهتر این مفهوم تصویر زیر را مشاهده کنید.)

تاریخچه بیت کوین - درخت مرکل
تاریخچه بیت کوین – درخت مرکل

 

در نهایت، بلاکچین ها عبارتند از حسابداران، که جامعه برای هزاران سال برای استفاده از حساب های مالی از آن ها بهره میبرند، استفاده می کند. هنگامی که همه این مدل های قدیمی ادغام شده و به صورت آنلاین در پایگاه داده توزیع شده تسهیل می شوند، به انقلابی بزرگ منجر می شوند.

بیت کوین به طور عمده برای ارسال ارز دیجیتال بیت کوین طراحی شده بود. اما خیلی سریع، سازندگان متوجه شدند که بیت کوین پتانسیل بسیار بالاتری دارد. با توجه به این موضوع، آنها معماری بلاکچین بیت کوین را طراحی کردند تا قادر به ضبط بیشتر اطلاعات مربوط به حرکت توکن باشند. علاوه بر تاریخچه بیت کوین باید به این موضوع توجه کرد که : بلاکچین بیت کوین قدیمی ترین و یکی از بزرگترین بلوکچین ها در جهان است. بیت کوین شامل هزاران گره (node) است که پروتکل بیت کوین را اجرا می کنند. پروتکل باعث ایجاد و امنیت بلوکنچین می شود.

به یاد داشته باشید:

در بیان بسیار ساده، بلاکچین یک لایه ی عمومی همه معاملات در شبکه بیت کوین است و گره ها (Nodes) کامپیوترهایی هستند که ورودی های ضبط شده در آن را دارند. پروتکل بیت کوین قوانینی است که این سیستم را اداره می کند.

گره ها امنیت شبکه را برای استخراج بیت کوین حفظ می کنند. بیت کوین به عنوان پاداش برای پردازش معاملات و ضبط آنها درون بلاکچین ایجاد می شود. گره (Node) نیز برای تأیید معاملات هزینه ای کوچک دریافت می کند.

هر کس می تواند پروتکل بیت کوین را اجرا کند و توکن را استخراج کند. این یک پروژه منبع باز است که از آنجایی که افراد بیشتری در شبکه شرکت می کنند، رشد می کند. هرچقدر افراد کمتری در این سیستم مشارکت کنند، شبکه متمرکز می شود – و تمرکز سیستم بیشتر شده و در نهایت شبکه را تضعیف می کند. اولین چیزی که باعث می شود بیت کوین یک سیستم امن باشد تعداد زیادی از گره های مستقل است که در سراسر جهان توزیع شده است.

موفق ترین استخراج کننده ها (miner) سیستم های سخت افزاری بسیار قوی دارند که می تواند استخراج کننده های کوچک را کندتر کند. در اوایل تاریخچه بیت کوین ، شما می توانسید پروتکل بیت کوین را اجرا کنید و حتی با کامپیوتر های خانگی بیت کوین استخراج کنید. اکنون، برای اینکه بیت کوین به دست بیاورید نیاز به خرید تجهیزات تخصصی گران قیمت و یا استفاده از سرویس ابری دارید.

برای ایجاد یک پیام در بلاکچین بیتکوین، شما باید مقداری بیت کوین را از یک حساب به دیگری بفرستید. هنگامی که یک تراکنش را در بیت کوین ارسال می کنید، پیام در کل شبکه پخش می شود. پس از ارسال پیام، تغییر آن غیر ممکن است زیرا پیام ثبت شده است. این ویژگی ضروری است که همیشه پیام خود را عاقلانه انتخاب کنید و هرگز اطلاعات حساس را در شبکه پخش نکنید. در بیت کوین ارتباطات شما بسیار کوتاه است. محدودیت فعلی فقط ۴۰ کاراکتر است.

Leave a comment