هدف فاکتوم:

فاکتوم یک پلتفرم انتشار است. در واقع Factom برای انتشار و اعتبار سنجی هر داده ای استفاده می شود. همه ابزار های دیگری که بر پایه Factom ساخته شده اند بر اساس این ویژگی ساده شناخته شده اند. Factom می تواند معاملاتی را که تا ۱۰ کیلوبایت دارند اداره کند؛ معاملات بزرگتر نیاز به ورود چندگانه دارند. به طور متداول هشی که معرف داده ها نیز است نیز می تواند منتشر شود.

از آنجایی که پروتکل های Factom کد باز (اپن سورس) هستند، سیستم همانند یک ابزار عمومی اقدام می کند. این مکانی است که همه می توانند هر چیزی را که دوست داشتند منتشر کنند و امنیت آن را توسط بلاک چین Factom  منتشر کنند. جای تعجب نیست که بسیاری از افراد محتوای ناپسند منتشر می کنند، اما محدودیت در حجم ورودی اجازه انتشار بیش از حد محتوای آزاردهنده را محدود میکند. و به دلیل مقدار کم پرداختی در هنگام ورود داده می توان انتظار داشت که اسپم محدود شده است. بنابراین اگه میخواهید به بلاک چین قسم بخورید، این بلاک چین ارزش قسم خوردن را دارد.

Factoid ها شبکه ارز دیجیتال Factom هستند. سیستم های غیر متمرکز نیاز به ساز و کار پاداشی برای انگیرش شرکت کننده ها دارد. داشتن این سسیستم بسته نیازمند مشارکت و قوانین طولانی مدت ساخت ارزش دارد. Factoid ها می توانند معامله شوند و همانند سایر ۷۰۰ ارز دیجیتال دیگر در بازار ارز دیجیتال می تواند معامله شود. در انتها، Factoid ها برای اعتبار ورود به شبکه Factom استفاده می شوند.

هزینه ورود ثابت است، در حالی که قیمت Factoid متغیر است. به محض اینکه Factoid  افزایش می یابد، کاربران می توانند اعتبار های ورودی بیشتری تهیه کنند. این سیستم به کاربران اجازه می دهد تا از نشانه های معامله شده جدا شوند و هزینه های ثابت برای مصرف کنندگان را حفظ کنند در حالیکه بازار آزاد به گمانه زنی های Factoid ها اجازه می دهند. این قابلیت در انتشار اولیه Factom ساخته شد تا صنایع و دولت هایی که به شدت تنظیم شده اند بتوانند از فن آوری بلاک چین استفاده کنند بدون آنکه دست های خود را با نشانه های قابل معامله در اختیار بگیرند.

در اوایل سال ۲۰۱۷، شبکه Factom بیش از ۴۰۰۰۰ ورودی در روز را تجربه کرده است. این موارد شامل شاخص راسل ۳۰۰۰ و افزایش روزانه قیمت ارزهای دیجیتال می گردد. این پرونده ها به عنوان منابع تاریخی استفاده می شود و می تواند به عنوان ورودی به قراردادهای هوشمند یا اثبات تاریخ استفاده شود.

نگهداری و دسترسی به اطلاعات در عصر حاضر یک مشکل حل شده در صنعت می باشد. بکاپ های کامپیوتر می تواند در مقیاس گسترده برای جمع بندی مورد استفاده قرار گیرد. یک مشکل عمده که همچنان باقی مانده است مشکل محدود کردن اطلاعات است. با کمک سیستم مدیریت مبتنی بر بلاک چین، سازمان ها می توانند مطمئن شوند که آن ها نیز از همان اسنادی استفاده می کنند که همکارانشنان استفاده می کنند.

انگیزه های فدراسیون

بیشتر بلاک چین ها، همانند اتریوم و بیت کوین، از ساختار «اثبات کار[۱]» استفاده می کنند. در این نوع بلاک چین، اجماع الگوریتم بر این است که چگونه بلاک چین جدید به سیستم اضافه شود. سیستم اجماع بررسی می کند که ایا اطلاعات جدی معتبر است یا خیر. بلاک چین های عمومی نیاز به سیستم های قوی دارند، در غیر این صورت هر کسی می تواند داده ها را به یک بلوک زنجیر اضافه کند. سازوکار اجماع آنها بر پایه ی مجموعه ای از قوانین است که تعیین می کند چه بلوکی معتبر است و چه زنجیره ای باید مورد اعتماد قرار گیرد.

«اثبات کار» دارای ویژگی های زیادی است که آن را جذاب ساخته است. این موضوع عموما از طریق دسترسی به سیستم های با سخت افزار قوی و برق (با تعرفه پایین تر باشد بهتر است) میسر می شود. این بدان معنا است که تنها راه به دست آوردن قدرت در یک شبکه از طریق مصرف برق و استفاده از مزایای سخت افزاری سیستم شما میسر می گردد. این بدان معنی است که برای انجام عملی که قبلا انجام شده است، شما به مصرف همان اندازه انرژی نیاز دارد. که هزینه این انرژی واقعا از انجام دوباره جلوگیری می کند.

اثبات کار در امنیت شبکه عالی عمل می کند. از سوی دیگر انجام آن مقدار زیادی انرژی صرف خواهد کرد و اداره آن هزینه بر است. این رقابت هم چون یک مسابقه تسلیحاتی است که در آن سریع ترین رایانه ها برنده می شوند و اضافه شدن هر ابر قهرمان رایانه ای که به شبکه اضافه می شود باعث افزایش چالش می شود.

هر چه حجم اطلاعاتی که در یک بلوک جای گرفته اند بیشتر باشد، اعتبار سنجی آن نیز دشوار تر است. سیستم های اثبات اثربخشی مانند بیتکوین همچنین نیاز به بلوک های کامل برای اعتبار سنجی یک نقطه داده خاص در سیستم دارند. برای اثبات اعتبار معامله ای که در بلاک چین بیت کوین ساخته اید به دیگران، آنها باید تمام بلوک های بیت کوین را دانلود کنند. که در حال حاضر چندین روز طول می کشد.

عموما پرسشی که در استفاده از Factom پیش می آید این است که : «آیا این ورودی معتبر است؟». پرسش جایگزین این است: «آیا ورودی پرداخت شده است؟» کاربران این سیستم اعتبار ورودی را دارند. Factom همچنین داده ها را در زیر شاخه ها ایجاد می کند که می تواند به صورت جداگانه تجزیه و تحلیل شود تا اعتبار هر ورودی را بدون دانلود بلوک های کامل به اثبات برساند.

زنجیره ساختار بلاک چین Factom

 

Factom به دلیل اینکه اعضای یک صنعت را از دانلود داده های غیر مرتبط که شاید متعلق به صنعت دیگری باشد بی نیاز کند، برای کاربست های تجاری شکل گرفته است. به عنوان مثال، تایید اینکه همه اسناد مرتبط با یک رهن به صورت کامل محاسبه شده است نیازمند اینکه تاریخچه سهام آن رهن را در طول سالیان مختلف دانلود کنید نیست.

بلاک چین Factom همچنین در برابر فساد در داده ها، امنیت خود را گسترش می دهد. بلاک چین Factom هر چند دقیقه یک لنگر به بیت کوین و اتریوم میزند. این اتفاق دو موضوع کلیدی دارد:

  • اولین و مهم تر ازهمه این است که سرور ها بلاک چینِ Factom از از بازنویسی تاریخ های ناپایدار جلوگیری می کند. از آنجایی که سرورها نمی توانند بیت کوین یا اتریوم را کنترل کنند، هر داده ای که ثبت می شود دائمی و غیر قابل تغییر است.
  • این موضوع مانع از این می شود که سرور های Factom ورژن های متفاوتی از بلاک چین را هم زمان به دو نفر نمایش دهند. سفارشی سازی صفحات وب مخصوص هر شخص، چیزی است که آمازون و فیس بوک به طور مرتب انجام می دهند. نمایش تاریخ های متضاد معاملات کسب و کار را به شرکت های مختلف عامل سوء تفاهم می باشد. از آن جایی که یک بلاک چین بیت کوین وجود دارد، عملا تغییر نسخه هایی تاریخی غیر ممکن است.

 

هشت دیوانه

شرکت Factom Inc. یک پروژه برای مقیاس دادن به بیت کوین شکل گرفت اما در ادامه فعالیت خود تبدیل به شرکتی برای تولید، ساخت و توسعه نرم افزار برای حکومت ها و شرکت های بزرگ شد. شرکت توسط تیم Factom و هشت بنیان گذار اصلی آن که دارای افرادی با مهارت های متفاوت در فروش، توسعه و مهندسی بودند، شکل گرفت.

یک تیم غیر معمول بزرگ که نیاز به شیوه های نوین و متفاوت حکمروایی، تقسیم وظایف و توزیع عدالت داشت. خود را باهولکراسی منطبق کردند که یک ساختار مدیریتی است که تشابه زیادی به شبکه های غیر متمرکزی که بر اساس آن ساخته شده اند دارد. اقتدار و تصمیم گیری میان مدیران تقسیم می شود. اجماع از طریق جلسات ۴۵ دقیقه ای که به صورت هفته ای برگزار می شدند، صورت می گرفت.

دفتر مرکزی شرکت در شهر آستین، تکزاس قرار دارد و درگیر پروژه های جهانی شامل هویت، مدیریت اسناد، مشاور املاک و اینترنت اشیاء است.  در خصوص هر موضوع Factom نگه داری و اشتراک رکورد ها کار می کند. شرکت Factom Inc. با شرکت Smartrac که تولید کننده و ابزارهای شناسایی امواج رادیویی است و راه حل های اینترنت اشیا برای ایمن سازی اسناد تولید شده و جلوگیری از دستیابی کلاه برداران به اسناد جلوگیری می کند. این همکاری جهت ترویج امنیت اینترنت اشیا است و شرکت های مختلفی از جمله دپارتمان امنیت هوملند و بنیاد گیتس همکاران این پروژه هستند.

 

ساخت بر پایه Factom

Factom برای اپلیکیشن هایی ساخته شد که بر اساس آن ساخته شوند. Factom برای مقیاس، سرعت و هزینه پایین ساخته شده است. Factom ساخته شد که از امنیت بلاک چین بیت کوین بهره ببرد و برای پایداری بیشتر در محدودیت فضا استفاده شود.

تایید اسناد و ایجاد هویت از طریق API ها

Factom با مجموعه ای از API ها (application programming interfaces[2]) منتشر شد؛ که می توانست توسط تیم های توسعه برای مدیریت و اعتبار سنجی اسناد مورد استفاده قرار گیرد و برای افراد و اشیا هویت ایجاد کند. شما همچنان به کمک یک توسعه دهنده نیاز دارید، آنها برای اداغام سازمان ها طراحی شده اند و در حال حاضر برای سرمایه گذاری در پروژه های کوچک مقیاس زیاد مناسب نیستند.

دو هسته پیشنهادی برای عموم وجود دارد:

Apollo: گزینه انتشار و تایید شماست. این گزینه به کاربران اجازه می دهد اطلاعات زیادی را در قالب Factom به کابران خود معرفی کنند و هر زمان که نیاز شد بر اساس تاریخ به آن رجوع کنند. به عنوان مثال این امکان برای انتشار آرشیو وب سایت شما یا آپدیت به پروتکل های شما گزینه مناسبی است.

Iris:  پلتفرم مناسب برای ساخت هویت است. این تکنولوژی اساس هویت پروژه اینترنت اشیا در دپارتمان امنیت داخلی می باشد. Iris برا مدیریت رکوردها بر روی پلتفرم Apollo ساخته شده است.

شما  می توانید از API ها بدون نیاز به راه اندازی بلاک چین خاصی یا راه اندازی کیف پول ارز دیجیتال خاصی استفاده کنید. این API ها دردسر فرآیند ها را کاهش می دهند و برای افرادی که نگران نواحی خاکستری که ارزهای دیجیتال همچنان زیر فشار آن ها مدفون شده اند مناسب است.

 

این نوشته در خصوص «هدف فاکتوم» بود، برای مطالعه نوشته قبلی در خصوص مقدمات فاکتوم اینجا کلیک کنید.


پی نوشت:

[۱] Proof of work

[۲] رابط کاربردی برنامه نویسی