پول مرموز اینترنت: بیت کوین! بیت کوین در طول ۸ سال گذشته محبوبیت خود را افزایش داده است و هنوز هم شاهکار بی نظیری از رمزنگاری شناخته می شود. در ادامه واقعیت هایی درباره بیت کوین را برای شما توضیح می دهیم.

در حالی که برخی از مالکان بیت کوین بطور فعال از بیت کوین برای اهداف سرمایه گذاری و معاملات روزانه استفاده می کنند، اکثریت بزرگی از مالکان بیت کوین شروع به خرید بیت کوین کرده اند و هیچ برنامه ای برای استفاده از آن ندارند. اگر مالکان بیت کوین از بیت کوین هنوز استفاده نمی کنند. احتمالا از واقعیت هایی درباره بیت کوین اطلاع ندارند.

 

واقعیت هایی درباره بیت کوین که ممکن است برای شما جالب باشد را در قالب ۵ مورد در زیر بررسی خواهیم کرد:

بخشی از دلیل این که مردم نمی خواهند از بیت کوین استفاده کنند این است که آنها در مورد بیت کوین به اندازه کافی نمی دانند. خوب، ماموریت ما در ایرانی بیت کوین این است که هر کس را با بیت کوین و رمزنگاری ارزهای مورد آشنا کنیم.

واقعیت هایی درباره بیت کوین:

۱- واقعیت اول: اولین خرید با بیت کوین پیتزا بود!

آیا می دانید چرا اول خرداد (۲۲ می) به عنوان روز پیتزای بیت کوین جشن گرفته می شود؟

در ابتدا، زمانی که بیت کوین ها استخراج می شدند، آنها عملا بی ارزش بودند، و در واقع ارزش آن برابر یک سنت برای خرید یک بیت کوین بود.

اما تا ماه مه ۲۰۱۰، زمانی که کسی چیزی با بیت کوین ها خریداری کرد! هشت سال پیش در این روز، شخصی با پرداخت بیتکوین پیتزا خریداری کرد. این خرید یک معامله بزرگ بود زیرا هیچ خرده فروشی در آن زمان برای محصولات و خدمات خود بیت کوین را قبول نکرده بود.

در تاریخ ۲۲ مه ۲۰۱۰ برابر با ۱ خرداد ۱۳۸۹ ، دو پیتزا در ازای ۱۰۰۰۰‌ (ده هزار) بیت کوین رد و بدل شد. این اولین خرید رسمی محصولات با استفاده از بیت کوین بود.

در آن زمان ارزش ده هزار بیت کوین (۱۰۰۰۰) برابر با چهل و یک دلار بود. در زمان نوشتن این مقاله، ارزش ده هزار بیت کوین در حدود ۶۵ میلیون دلار است. و این احتمالا گران ترین پیتزای خریداری شده در طول تاریخ بوده است! ارزش آن دو پیتزا در زمان نوشتن این مقاله حدود هزار و صد و پنج میلیارد تومان بوده است.

 

 

۲- واقعیت دوم: مخترع بیت کوین در هاله ای از ابهام است.

شاید برای شما باورش سخت باشد! اما حقیقت دارد. مخترع بیت کوین ناشناخته است و کسی نمیداند مخترع بیت کوین کیست!

از زمان اختراغ بیت کوین در سال ۲۰۰۹ چندین حدس در خصوص مخترغ بیت کوین وجود دارد. وایت پیپر بیت کوین تحت عنوان ساتوشی ناکاموتو منتشر شد. هویت ساتوشی هنوز یک رمز و راز است که باید حل شود.

در حالی که مخترع بیت کوین در هاله ای از ابهام است در ماه می ۲۰۱۶ یک کارآفرین استرالیایی با نام کریگ رایت ادعا کرد که او بنیان گذار بیت کوین است. در حالی که مشخص شد او نیز مانند بسیاری دیگر از افراد ادعایی بیش نبوده است. با این حال او با این ادعا و با همکاری شریکش به معرفی ارز جدید تحت عنوان بیت کوین کش (BitcoinCash) پرداخت و به سرعت ارزش بیت کوین کش را افزایش داد و ثروت زیادی به دست آورد. که قربانیان آن افراد بدون اطلاعی بدوند که به حرف او باور کردند با این حال، او در توییتر خود با انتشاری عکسی از لامبورگنی که از این ادعا خریده بود ادعای خود را پس گرفت. (تصویر زیر از اکانت توییتر ایشان برداشته شده است)

مخترع بیت کوین کیست؟

برخی دیگر معتقدند که سامسونگ، موتورولا، ناکامیچی و توشیبا مشترکا با هم بیت کوین را اختراع کرده اند. آنها برای توجیه ادعای خود از الگوی زیر استفاده می کنند:

  • “Satoshi Nakamoto”:
  • Samsung and Toshiba  —- Satoshi
  • Nakamichi and Motorola  —- Nakamoto

البته تصویر پیرمرد میانسالی که تحت عنوان ساتوشی معرفی شده است نیز انتصابی بوده و وی ادعا کرد که این انتصاب باعث شده است که مزاحمت های زیادی در زندگی وی ایجاد شود.

این گمنامی بنیان گذار بیت کوین منجر به برخی شایعات شده است که «بیت کوین یک طرح پونزی است». اما همچنان این جریانات نتوانسته است از اعتبار بیت کوین بکاهد.

به صورت کلی از آن جایی که هدف بیت کوین راه اندازی یک سرویس مالی غیر متمرکز است، گمنامی بنیان گذار آن به سالم تر ماندن پلتفرم بیت کوین کمک می کند.

 

۳- بیت کوین قابل شناسایی نیست. بیت کوین غیر قابل تعقیب نیست.

به واقعیت هایی درباره بیت کوین که تا اینجا آشنا شدید موضوع دیگری را نیز اضافه کنید: زمانی انتقال بیت کوین انجام میدهید، هیچ ردی از نام و هویت شما در کار نمی باشد و تنها یک آدرس کیف پول (که ترکیبی از حروف و اعداد بوده و عموما ۱۶ کاراکتر دارد) نمایش داده می شود.

اما، بلاک چین بیت کوین یک دفتر حسابداری کاملا شفاف است. اگر کسی آدرس کیف پول شما را بداند، می تواند متوجه دارایی بیت کوین شما و معاملات شما از ابتدای افتتاح حساب شود.

اگر کاربران بیت کوین بخواهند آدرس عمومی یا IP خود را پنهان کنند، می توان با استفاده از سرویس هایی مثل Bitmixer.io یا V-P-N کمک بگیرند. (این روش تنها ردگیری را طولانی تر خواهد کرد وگرنه در هر صورت امکان ردگیری تراکنش وجود دارد.)

 

۴- اگرکه private key حساب بیت کوین خود را فراموش کنید، دسترسی به کل بیت کوین های شما از بین می رود.

این یکی دیگر از واقعیت هایی درباره بیت کوین است که در طول زمان رخ داده و می دهد. مثلا، جیمز هوول که یک متخصص آی تی است در سال ۲۰۱۳ حدود ۷۵ هزار بیت کوینی که در طول سه سال قبل استخراج کرده بود را از دست داد.

بدون داشتن private key بیت کوین های خود را برای همیشه از دست خواهید داد و دیگر قابل دسترسی نخواهد بود. پیش بینی می شود که تا به امروز حدود ۲۵ درصد کل بیت کوین های جهان به این شیوه از بین رفته است.

 

۵- تنها ۲۱ میلیون بیت کوین در جهان وجود دارد.

عرضه بیت کوین محدود است و این یکی دیگر از واقعیت هایی درباره بیت کوین است که باید از آن مطلع باشید.

تنها ۲۱ میلیون بیتکوین وجود خواهد داشت.

در حال حاضر، ۱۶٫۳ میلیون نفر در حال حاضر در حال استخراج بیت کوین هستند. پیش بینی می شود که آخرین بیت کوین در سال ۲۱۴۰ استخراج خواهد شد. و پس از آن، هیچ بیت کوین جدید قابل استخراج نخواهد بود.

Leave a comment