تکنولوژی فاکتوم (Factom) از برهم نهاد تکنولوژی بلاک چین، امضاهای دیجیتالی و مجموعه ای از توابع رمزنگاری شکل گرفته است، که توسط موسسه ملی استاندارد و فناوری NIS ایجاد شده است. مجموعه ای از نقاط داده ها همراه با یک هدایتگر رمزنگاری در سایر بلاک چین ها حفظ می شود که کاربران را قادر می سازد تا داده ها و اسناد را برای استفاده در آینده حفظ کنند. این فرآیند، یک کاتالوگ الکترونیکی از فایل ها را ایجاد می کند که می توانند در هر زمان توسط گروه های مجاز به آن دسترسی پیدا کنند و اعتبار آن را تأیید کنند.

با استفاده از تابع رمزنگاری SHA-256 ، یک هش از هر سند داده ذحیره شده در بلاک چینِ فاکتوم (Factom) ایجاد می کند. هش باعث ایجاد رمزی می شود که ثابت می کند ککه این سند هرگز جایگزین نشده یا اینکه حذف نشده است.

به خاطر داشته باشید:

یک هش نوعی “اثر انگشت” برای مجموعه ای از داده ها است که محتوای فایل را بدون قرار گرفتن در معرض خطر نمایش می دهد.

علاوه بر این، Harmony مجموعه ای از کلید های نقاط متادیتا همراه با هش برای هر سند و فایل داده مرتبط با رکورد تولید و ذخیره می کند. درون اسناد فراداده و فایل های داده ها با استفاده از همان ابزار رمزنگاری مرتبط می شوند. این ابرداده ها همراه با هش های پرونده در بلاک چینِ Factom نوشته شده است.

استفاده از بلاک چین به عنوان یک شاهد عینی عمومی

Factom شاهدان بسیاری را برای داده هایی که امنیت دارند، ایجاد می کند. بلاک چین های آن در مقایسه با Bitcoin و Ethereum دارای مقیاس کوچکی است. سیستم Factom استخراج را به عنوان بخشی از سیستم اجماع دارا نمی باشد. در حال حاضر، سیستم حتی توکن های جدیدی نیز تولید نمی کند. هرچه بلاک چین بزرگ تر و غیر متمرکز تر باشد، امنیت آن در برابر حمله های موفقیت آمیز بیش تر است.

استخراج ارز دیجیتال راه حل رایجی است که اکثر بلاک چین های عمومی برای حفظ امنیتشان از آن بهره می گیرند. استخراج نقطه انگیزه پیوستن به شبکه می باشد.

Factom این مانع را با یک روش هوشمندانه که امنیت آن را تقویت می کند، برطرف می کند. داده هایی که در لنگر بلاک چینِ Factom قرار دارند را در جعبه بلاک چین Bitcoin و Ethereum قرار می دهد. این اقدام هر ده دقیقه از طریق هش کردن انجام می شود. آنها مجموعه ای کامل از داده را جمع می کنند و آن ها را هش می کنند تا تنها یک هش وجود داشته باشد که بتواند تمام بلوک چینی Factom را نمایندگی کند.

تایید اسناد فیزیکی: dLoc[1]از طریق Factom

شرکت هلندی Smartrac که پیشرو در توسعه، ساخت و تامین فرستنده های RFID، Inlays، Preaminates و کارت های نیمه هادی می باشد، ازهمکاران اصلی Factom است. به وسیله این مشارکت، یک روش جدید برای ایمن سازی اشیاء فیزیکی با بلاک چین ها ایجاد شد. این محصول و خدمات پیشرو dLoc نام دارد. dLoc به عنوان یک برچسب طراحی شده است که می تواند تقریبا به هر چیزی بچسبد. این یک ابزار ویژه برای اسناد مبتنی بر کاغذ مانند اسناد تحصیلی است.

dLoc یک سیستم مدیریت کامل سند امنیت است که از هر دو امکانات سخت افزار و نرم افزار استفاده می کند. چسبنده dLoc محصول شرکت Smartrac برچسب رمزگذاری شده خود با NFC را در قالب یک تراشه در اسناد یا محصولات خود قرار می دهد و در گام بعد امنیت آن ها را از طریق بلاک چین Factom تامین می کند.

مسائل فنی:

پروتکل های ارتباطی NFC امکان برقراری ارتباط بین دو دستگاه الکترونیکی را برقرار می کند.

با ترکیب نرم افزار مبتنی بر رایانش ابری با تکنولوژی فاکتوم (Factom) ، هویت تغییرناپذیر در طول زمان برای هر چیزی ایجاد می شود. افراد با سطح معینی از دسترسی می توانند اعتبار و درستی سندهای فیزیکی را با استفاده از برنامه تلفن همراه dLoc بررسی کنند.

dLoc همچنین به سازمانها یا اشخاص اجازه تبدیل اسناد آفلاین خود به نمونه های دیجیتالی را می دهد که می توانند به راحتی به سیستم های دیجیتال موجود متصل شوند و شکاف میان جهان آفلاین و آنلاین را متوقف کنند. این راه حل را می توان به طیف وسیعی از اسناد مانند گواهی تولد، اسناد زمین، دادگاه و پرونده های پزشکی اعمال کرد.

dLoc نشان دهنده اولین سیستم احراز هویت سند عملی است که با استفاده از بلاک چین فاکتوم (Factom) برای حل شکاف یکپارچگی اطلاعات بین دنیای فیزیکی و دیجیتال است. این اولین راه قابل اطمینان برای محافظت از اطلاعات در اسناد مبتنی بر کاغذ با داده های دیجیتال با استفاده از تکنولوژی بلاک چین است. داده های dLoc و راه حل هویت بخشی، وعده های زیادی برای بخش های دولتی و خصوصی می دهند (که در آن بخش ها اسناد مبتنی بر کاغذ به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند).

به خاطر داشته باشید:

dLoc تقلب را از بین نمی برد. افراد یکسان خواهند ماند و راهی برای دور زدن و سرقت پیدا خواهند کرد. اما این تکنولوژی باعث می شود که این کار بسیار دشوار و پرهزینه باشد. در حال حاضر، کسی می تواند یک هویت جدید را بخرد و یا از هویت تقلبی استفاده کند. و در برخی موارد، این هویت ها حتی در میان اسناد و کالاهای معتبر نیز قابل تشخیص نیستند.

dLoc به عنوان راهی برای گسترش کاربست فن آوری بلاک چین به اشیاء فیزیکی و اسناد ایجاد شده است. آنها همچنین سیستم هایی را ایجاد کرده اند که می توانند به شما اطلاع دهند که هویت شما در حال تغییر می باشد و با تغییر آن امکان انجام چه کاری میسر است. که این امر نیز باعث افزایش امنیت شما می گردد.

 

 

در صورتی که تازه با فاکتوم آشنا شده اید توصیه میکنیم که مطالب قدیمی تر پیرامون فاکتوم را مطالعه کنید.

برای مطالعه اینجا کلیک کنید.


پی نوشت:

[۱] در فارسی هم به آن دیلاک می گویند که مخفف Digital Library of the Caribbean است.

Leave a comment